počasie

dnes, utorok 22. 9. 2020
jasná obloha 23 °C 6 °C
streda 23. 9. zamračené 22/13 °C
štvrtok 24. 9. slabý dážď 23/13 °C
piatok 25. 9. mierny dážď 19/14 °C

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Ubytovanie - Slovenský raj: Turistická ubytovňa NITA

Navigácia

Obsah

NPR Stratená

Typ: ostatné
NPR Stratená 1Národnou prírodnou rezerváciou Stratená vedie červený turistický chodník z Dediniek malebnou Stratenskou dolinou pori rieke Hnilec, turisticky atraktívna je Dobšinská ľadová jaskyňa a Stratenský kaňon.

Rozloha: 678,65 ha
Vyhlasená: ako chránený prírodný výtvor v roku 1964, ako štátna prírodná rezervácia 30.10.1976, ako v roku národná prírodná rezervácia 1995.
Kataster obcí: Stratená, Dobšiná, Dedinky okres Rožňava

mapa

Charakteristika územia: Územie s vysokou prírodovednou a krajinársko-estetickou hodnotou. Ochrana tiesňavovitého údolia Hnilca, v ktorom sa nachádzajú rôzne geomorfologické formy, podzemné krasové fenomény a ďalšie vzácne prvky prírody.

Súčasťou rezervácie sú aj dve jaskyne – Dobšinská ľadová jaskyňa a verejnosti neprístupná Stratenská jaskyňa a Gčovská skala s vyhliadkou.

gačovská skala
Pohľad z Gačovskej skaly južným smerom

 

Rezervácia je zaujímavá svojou pestrou kvetenou, ktorá je viazaná na lesné a skalné biotopy. Lesné spoločenstvá patria do zväzu Fabion sylvaticae, skalné spoločenstvá sú zo zväzu Erico – Pinion. Pozoruhodné sú skalné spoločenstvá typologicky zaradené medzi reliktné smrekovcové boriny (Pineto - Laricetum ), v ktorých sa nachádzajú viaceré chránené druhy rastlín ako napr. Prvosienka holá karpatská (Primula auricula subs. hungarica), Iskerník veľhorský (Ranunculus oreophilus), Astra alpínska (Aster alpinus) a iné.

Zo živočišných druhov sa v rezervácii vyskytuje najmä Bocian čierny (Ciconia nigra), Rybárík obyčajný (Alcedo atthis), Vodnár obyčajný (Cinclus cinclus), hojne je rozšírený Kamzík vrchovský, ktorý bol do oblasti Slovenského raja umelo vysadený. Pestré je aj zastúpenie rôzných druhov bezstavovcov.

stratenská pilasatena ducaskaly
stratenská pila

 


Vytvorené: 7. 6. 2015
Posledná aktualizácia: 7. 9. 2016 12:37
Autor: